• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Site Menüsü
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.883933.0157
Euro35.783235.9265
Hava Durumu
Takvim

   ALANCIK KÖYÜ SOSYAL DAYANIŞMA VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ 

Nihat Kuş
nihatkus@hotmail.com
Başkanın Nedenleri
11/01/2015

2007 - 2014 YILLARI ALANCIK KÖYÜ DERNEĞİ YÖNETİMİ

YAPTIKLARIMIZIN ÖZETİ VE VİCDANİ SORUMLULUĞUMUZ

                         Derneğimizin kuruluşundan bu yana (2007) 3 defa Yönetim Kurulu seçimleri yapılmıştır. Bu seçimlere seçim gününe kadar farklı arayışlar olsa da sonuçta tek liste halinde girdik. Üyelerimizin teveccühü sonucunda yönetim ve denetim kuruluna, yani ben ve arkadaşlarıma verilen bu görevi hakkıyla ve layığı ile yerine getirmiş bulunuyoruz ve getirmeye de devam etmekteyiz.

                         Ben ve yönetimde bulunan bütün arkadaşlarımız özveri ile Alancık Köyü ve derneğimiz için bir şeyler yapmaya çalışmaktayız. Bunun için gerekli zamanlarda köye gidildi, gezildi, dolaşıldı ve onlarca defa ziyaretler yapıldı. Bu işlerin takibi için yapmış olduğumuz yol masrafları ile (2 defa köye gidiş geliş mazot parası hariç) elimiz boş gidemeyeceğimiz zamanlarda aldığımız ikramlar da dahil olmak üzere dernek kasasına hiç dokunmadık ve hep cebimizden ödedik.

                         Uzun zamandır dernek ve dernekçiliği bilmediğimizi ve inşallah öğreneceğimizi vurguladık. Bu bağlamda derneğimizin gücü ile yaptıklarımız da ortada olup kısaca detaylardan bahsetmek istiyorum.

                         1. Camiye gelen suyun çıktığı bölgenin yanı başında bir köylümüzün yaptığı su arama çalışması sırasında kaçan suyu tekrar bulmak için makinelerle toprak geniş bir şekilde kazılmış ve su tekrar bulunmuştur. Suyun rahat akması ve bol olması için gerekli drenaj çalışmaları yapılmış, yeni bir kapkaç yapılarak suyun camiye akması sağlanmıştır.

                         2. Alancık Köyü İlköğretim Okulu’nun köy konağı olarak kullanımı için MEB Şenpazar İlçe Müdürlüğü’nden yazışmalar yaparak gerekli izinlerin alınmasını sağladık.

                         3. Alancık Köyü İlköğretim Okulu’nun onarımı ve çatısı için Orman Bölge Müdürlüğü, Ankara Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürlüğü, Kastamonu Müzeler Müdürlüğü ve Cide Orman İşletmesinden resmi yollar takip edilerek ve yazışmalar yapılarak mezarlıklardan ağaç kesimi için izin aldık.

                         4. Alınan bu izinle önce damgalama yapıldı, ardından köylümüz bu ağaçları kesti, uygun hale getirdi ve yükleme için müsait olan yola çıkardı.

                         5. Nakliyesi ve hızar masrafları derneğe ait olmak üzere Soğuksu nahiyesindeki Makaracılar firmasında (Daha önce bu firmaya gidilmiş ve gerekli görüşmeler yapılmıştı.) kesilen ağaçları tahta ve kalaslar haline getirttik.

                         6. Çatıların tamiratında bu tahta ve kalasları kullandık. Yeni kiremit, yeni sac ve mebran aldık. İşçiliği köy dışından temin ettiğimiz ustalara yaptırdık. ( Yönetim Kurulu kararı ile Köye gidip gerekli görüşmeler yapıldı ve yalnızca 2 depo Mazot ücreti dernekten karşılandı.)

                         7. Geriye kalan kereste yaklaşık 1 yıl okul önünde istifte doğal kurumaya bırakıldı. Bu tahta ve kalaslar yaptığımız bir çalışma neticesinde Pınarbaşı ilçesine gönderilerek lambri haline getirtildi. İndirme ve bindirme işlerini köylümüz yapmıştır onlara yine teşekkür ediyoruz. (Yönetim Kurulu kararı ile köye gidip gerekli görüşmeler yapıldı ve yalnızca 2 depo Mazot ücreti dernekten karşılandı.)

                         8. Alancık Köyü İlkokulunun köy konağına çevrilmesi ile ilgili okul,  lojman, tuvaletler ve çay ocağının olduğu binalar yeniden düzenlendi. Lojman kısmına ilave oda yapılarak kadınlar için düzenlenen bu alan genişletilmiş oldu.

                         9. Köy içi yolunun çamurdan kurtulması için yapılan çalışmamızda Kaymakamlık ekipleri malzeme taşıma ve serme işlemini üstlendi. Mıcırlama işinde cüzi bir miktara köy çamurdan kurtuldu. Derneğimiz burada sadece beyaz mıcırın parasını ödemiş olup diğer işlerin Kaymakamlık tarafından yapılması sağlanmıştır.

                         10. Köy Konağı için yeni mutfak yapıldı. Tavan ve yerler dahil her yer lambri ile kaplandı. Dış boyaları yapıldı. Velhasıl yapılan iş ortada, detayları görmek isteyenler hala köye gelmedilerse buyursunlar gelsinler misafirimiz olsunlar.

                         11. Köy yolunun beyaz filler dolgu malzemesi ile sıkıştırmalı olarak taşlanmasını sağladık. Tabii bu 4 km kısım Uğurbey’ de bitti. Uğurbey’den aşağısına Dernek olarak maddi yardımda bulunarak o kısmın da mıcırlanmasına yardımcı olduk. (Kaymakamlığın isteği doğrultusunda çoğunu Şenpazar Belediyesi olmak üzere Uğurbey köyü ortaklaşa maddi yardımda bulunduk)

                         12. Köy suyunun depolanması için devlet tarafından yapılan beton su deposunun izolasyon ve fayans ile kaplama işleri yaptırılmış ve tertemiz bir su deposu elde edilmiştir.

                         13. Camiye gelen köylü suyunun yeni borular döşenerek depoya akıtılması ve buradan devletin döşediği borular kullanarak KÖY KONAĞI' na oradan da yeni borular döşenerek Cami ve müştemilatına akıtılması yapılmıştır. Bu işlerin yapılmasında emeği geçen muhtarımıza, köy heyetine ve köylümüze huzurunuzda teşekkür ediyorum.

                         14. Bu genel işler sırasıyla ve zamanı geldiğinde yapılırken aslında biz

                Yaz Piknikleri düzenlemek

                Her ayın 2. pazar günü genel toplantılar yapmak

                Kurban Bayramlarında köyümüze gidip en iyisini yapmak.

                Aşure günlerinde aşure yapıp dernekte Kur'an okutmak

                Her Ramazan başlamadan önceki Pazar günleri Kur' an okutmak

gibi sosyal faaliyetlerimize de devam etmeye ve en güzelini yapmaya çalıştık.

                         15. Kurban Bayramlarındaki Kurban bağışları organizasyonu ile misafirlerimiz için yetecek kadar kurban gelmesini sağladık. 2014 yılı için 10 bağışçıya teşekkür ediyorum.

                         16. SMS sistemini kurduk. Bu sistemle düğün, nişan ve diğer toplantılarımızı, üzüntülü ve sevinçli hallerimizi anında öğrenir hale geldik. Herkesin her şeyden haberi var ilkesini oluşturduk.

                         17. Cenazelere yardımlarda bulunduk. İlk zamanlar para yardımı yaptığımız cenazelerimiz için kuralı değiştirerek giden herkesten yol ücretini alarak cenaze sahibine en azından bu konuda yük olmamaya çalıştık. Köyde yapılacak defin işlerinde yardımcı olduk.  Hiç kimseyi bu konuda mağdur etmedik.

                         18. 2013 yılı Kurban Bayramında köy konağı açılışını yaptık. Şenpazar Kaymakamının açılışını gerçekleştirdiği bu organizasyon başlangıçtan bitişe kadar harika oldu. Civar köylerde bu çalışmalarımızla takdir topladık.

                         20. İlk birkaç Ramazan boyunca fitre ve zekatlarınızı bize getirin çevremizdeki ihtiyaç sahiplerine verelim dedik. Bir- iki yıl birkaç arkadaşımız getirdi. Ama devamı gelmedi bizde bu uygulamadan vazgeçtik.

                         Yukarıda bahsettiğim işler ilk aklıma gelen, köyümüze, derneğimize yaptığımız işlerdir. Bu işlerin yapılması değerli üyelerimizin aidatları, giriş aidatları, bağışları ve fedakarlıkları ile yapılmıştır. Bugün gelinen son durum ise 15.000,00 TL borcumuzun olması ama buna karşılık 23.000,00 TL alacağımızın olmasıdır.

                         Hesapları karşılaştırdığımızda alacağımız borcumuzdan daha fazladır. Bu şu anlama geliyor. Şayet ödemeler zamanında yapılsa elimizdeki 8.000,00 TL para ile KÖYÜMÜZ için bir şeyler daha yapabiliriz.

                         Demek istediğimiz kısaca şudur;

 Bizler özveri ile hiç bir menfaat beklemeden bu dernek için bu köy için hem çalıştık hem de aidat ve bağışlarımızı zamanında ödedik. Hatta yazılmayan giderleri cebimizden karşıladık.

                NEDEN ÜYELERİMİZ AİDATLARINI zamanında ödemiyorlar?

                NEDEN AYLIK TOPLANTILARA yeteri kadar iştirak etmiyorlar?

                NEDEN AŞURE' de Kur' an okutulduğu halde gelen az?

                NEDEN RAMAZAN' dan önceki son Pazar KUR'A-NI KERİM okutulduğunda bile                yeteri    kadar ilgi gösterilmiyor?

                NEDEN 5 TL LİK BİLETLERİ  üyelerimize satamıyoruz?

                NEDEN ÇAKMAK-KALEM-ŞAPKA GİBİ EŞYALARI üyelerimiz almıyorlar?

                NEDEN BU KADAR ÇABAYA KAYITSIZ KALIYORLAR?     

               NEDEN?

                         Yukarıdaki tablo ve bu kadar çok neden sıralandığına göre biz bu işi yapamıyoruz anlamına gelmektedir. Çünkü burada herkesin en az bizim kadar köyünü sevdiğini düşünüyoruz. Ve şayet üyelerimizin aidat, bağış ve diğer yardımlarını zamanında ödemelerine engel BİZ isek, biz buna da çare buluruz.

 Nihat KUŞ
11.01.20152226 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Teşekkür ve Rica zamanı - 11/12/2015
Teşekkür ve Rica zamanı
2015' e Girerken - 29/12/2014
Yeni Yıl yeni başlangıçlar.
Teşekkürler Muhtarım - 29/04/2014
Teşekkürler Ahmet Amca.. Tam 30 yıldır köyümüze hizmet veren Muhtarımız Ahmet YİĞİT’e üyelerimiz, köylümüz ve şahsım adına teşekkür ederim. Son birkaç yıldır uğraştığı rahatsızlığı dolayısıyla da Geçmiş olsun dileklerimi sunar acil şifalar dilerim.
Muhtarlık Seçimleri - 29/01/2014
Bir hatırlatayım dedim. Bilmeyenler görünce şaşırmasın diye; Muhtarlık seçimlerinde birleşik oy pusulasının, 30 Mart'ta yapılması planlanan yerel seçimlerde ilk kez kullanılacaktır.
Oynayın Bezezliler.. - 06/11/2012
Yöresel olarak hepimizin çok sevdiği, doyumsuz, Kulağımıza ve gözümüze hoş gelen, insanın içini ısıtan davul zurna ve Kemane havaları yokmu!
Haydi Gençler - 16/06/2012
Ben artık şunları biliyorm.
Bu yaz neler yapabiliriz - 08/06/2012
Haziran ayının gelmesiyle okullar tatile girdi bile.